Yüzmenin Yararları

Yüzmenin Yararları

70 kilo olan birisi serbest yüzme tekniği ile hızlı bir şekilde yüzerse saatte yaklaşık 700 kalori yakabilir. Eğer serbest stille yavaş bir şekilde yüzerse 500 kalori yakabilir. Yüzme sporu yüksek kalori yakımı ile kişinin kilo kontrolü sağlamasına destek olur. Tabii ki kişinin yüzme hızı ve fiziksel özellikleri yakılan kaloriyi etkileyecektir. Fakat yüzmenin kilo üzerindeki etkisine baktığımız zaman ideal ve sağlıklı bir spor olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Hepimiz su içerisinde hareket etmenin ne denli zor olduğunu biliriz. Bunun sebebi ise suyun direncinin havaya göre 44 kat daha fazla olmasıdır. Suyun direncinin fazla olması ise yüzme esnasında daha fazla efor sarf etmemiz demektir. Sarf edilen bu efor ile kaslar daha fazla güçlenir ve şekillenir.

Yüzme esnasında su, vücudumuzun tüm yüzeyiyle temas eder. Suyun yoğunluğunun fazlalığı vücudumuza hafif bir basınç uygulanmasını sağlar. Var olan bu basınç kan dolaşımının artmasını destekler. Kan dolaşımının etkin olması ile kalp sağlığı desteklenir. Yüzme aynı zamanda kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur ve akciğerin solunum kapasitesini arttırarak kalbe temiz kanın ulaşmasını destekler. Bu yüzden yüzme sporu kalp sağlığı için birçok yönden destekleyici bir spordur.